23MAR
Düğün Yemeği Alternatifleri

Düğün Yemeği Alternatifleri

  Yemekli bir düğünde, misafirlerinizi mutlu etmek için yemek seçimi en önemli adımdır. Düğün yemeği seçerken düğün yemeği için özel bir tema seçebilirsiniz. Örneğin, İtalyan mutfağından yemekler sunarak, İtalya temasına uygun bir düğün yemeği düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, vegan veya vejetaryen konuklarınız için özel bir menü hazırlamak da iyi bir seçenek olacaktır. Street food tarzı yemek seçenekleri de ekleyerek çocuk misafirler de mutlu edilebilir ya da çocuklara özel menü alternatiflerine de göz gezdirebilirsiniz. Düğünün yapıldığı mevsim ve ortam uygunsa, barbekü tarzı yemekler sunduğunuz keyifli bir davet verebilirsiniz.  Düğün yemeği için alternatif seçenekler oldukça fazladır ve düğünün teması, mevsimi, davetlilerin zevkleri ve bütçeniz gibi faktörlere göre belirlenmelidir. Bu nedenle mekan seçerken düğün menüsü örneklerini incelemeniz faydalı olabilir., size sunduğumuz menü çeşitlerinden birini seçerek, konuklarınız için en uygun yemekleri sunabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım...

1.Set Menü 

Düğünlerde, önceden belirlenmiş yemeğin seçeneklerinin sırası ile masaya sunulması olarak tanımlanan "Set Menü" en detaylı yemekli düğün alternatiflerindendir. Bu menüler genellikle soğuk başlangıç, ara sıcak, ana yemek, düğün pastası servisi şeklinde sıralanabilir.

Set menülerde soğuk başlangıç tabağı için zeytinyağlı yaprak sarması ve enginar dolması, Rus salatası, dilim peynir gibi başlangıç seçenekleri eşlik ederken ara sıcak tabağında sebzeli veya etli kroketler,  çeşitli börekler eşlik edebilir. Ana yemek için bulunan oldukça geniş yelpaze içerisinden

tavuk ızgara, hindi rosto gibi seçenekler düşünebilirsiniz. Ek olarak vegan ve vejetaryen misafirleriniz için menüdeki et seçenekleri yerine sebze sote veya ızgara kabak gibi tercihler ekleyebilirsiniz. Tabii ki son aşama dillerden düşmeyecek bir düğün pastası seçimi. Unutmayın son yenen akılda en çok kalandır. 

2.Ordövr ve Meze Menü 

Yemekli düğünler için gerek çok çeşit barındırması gerekse ekonomiyi zorlamaması açısından “Ordövr ve Meze Tabağı“ en çok tercih edilen yemekli düğün alternatiflerinden biridir. Genellikle havuz başı ve daha küçük çaplı samimi düğünlerde uygun görülen bir menüdür.

Ordövr ve Meze Menüsü içeriğinde somon füme, humus, fırınlanmış dolgulu mantarlar, çiğköfte topları, çeşitli börekler, Çerkez tavuğu gibi seçenekler son derece lezzetli tatlar olarak sunulur. Son olarak düğün gününün olmazsa olmazı düğün pastası da sunulan menü arasındadır. 

3.Kokteyl Menü

 Davetlerde, alkollü içkilerin miktarı sınırlı veya sınırsız olarak alternatif atıştırmalıkların kokteyl masalarına konulmasıyla sunulan menülerdir. Bu tarz davetlerde, yemesi kolay atıştırmalıkların sürekli olarak tepsilerle dolaştırılması da diğer bir sunum şeklidir.

 Kokteyl menülerinde kanepeler, peynir topları, minik pizzalar, bruschettalar ve kuruyemişler yer alır. Bu menüler genellikle zamanı kısa olan küçük düğünlerde ya da nikâh sonrası davetlere daha uygundur. Özellikle otel düğünlerinde tercih edilmesi daha iyi olur çünkü davetlerde ikramların lezzeti ve servisin hızlı olmasını kolaylıkla halledildiği mekânlardır. Bu mekânlarda, genellikle sunulan menüler arasından seçim yapmak ya da menü alternatifleri arasından parçalar seçerek düğün kokteyl menünüzü özenle oluşturabilirsiniz 

4.Kokteyl Prolonge Menü

 Düğün yemeklerinde kokteyl düğünlerine kıyasla daha uzun süren davetler ve daha doyurucu yemek alternatifleri bulunan kokteyl menüsüdür Kokteyl Prolonge Menüsü.

 Bu menüler minik pizzalar, bruschettalar, çeşitli pilavlar ve tavuk topları gibi doyurucu olan ikramlık alternatiflerdir. Nikâh töreni ve kır düğünü için en uygun yemeği sunacak seçim, kokteyl Prolonge menü olacaktır. Tören alanında, kokteyl masalarının özel düzeninde misafirleriniz rahatça yemeğini yiyebilir ve aynı zamanda eğlenirken,  keyifli bir ortam yaratabilirsiniz. 

5. Açık Büfe Menü 

Davetlilerin kendi tercihlerine göre yemek seçebildiği, çeşitli yemeklerin yanı sıra açık büfe tatları ve atıştırmalıkları da içeren buffet tarzı yemek sunumudur. Bu menüde, yemek ve ikramlar büyük masalarda sunulur ve misafirlerin kendi servislerini yapmaları beklenir. Sürekli olarak biten yemekler yenilenir. Bu tarz bir düzenleme ile misafirler arasında daha sosyal bir ortam da oluşabilir.

 Açık Büfe Menüsünde, mini köfteler, mezeler, börekler, pizzalar gibi birçok seçenek bulunabilir. Ek olarak bu menüde düğün pastası seçenekleri de oldukça farklı olabilir. Bu aşamada misafirleriniz diledikleri lezzetleri yemekte özgür olacaklar.