23MAR
2019 Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2019 Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlenme hayali kuran genç kızların en çok zorlandığı konuların başında gelinlik seçimi geliyor. Kızların kararsızlığına, çevredeki kişilerin de yorumu eklenince ister istemez durum biraz daha işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ancak bu noktada gelin adaylar, vücutlarına göre doğru seçimler yaparlarsa, işleri daha da kolaylaşacaktır. Peki, gelinlik seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sırasıyla açıklıyoruz.

1-İlk Olarak Vücut Tipine Dikkat Etmeniz Gerekiyor

Güzel bir gelin olmak isteyen kızların ilk olarak şunu bilmesi gerekiyor: Harika bir vücut ölçüsüne sahip olmanıza gerek yok. Vücudunuz kusursuz olmayabilir. Ancak bu noktada vücudunuza uygun olarak seçim yaparsanız, zaten oldukça güzel bir gelin olacaksınız. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Genel olarak 4 tane vücut tipi bulunuyor. Bunun için de kendinizin bu vücut tiplerinden hangisine göre olduğunu bulmak. Vücut tipine göre gelinlik seçildiğinde hiçbir sorun kalmayacak. Peki, bu vücut tipleri nedir?

Kum saatine göre vücut tipi: Bu vücut tipine ince belli olan kızlar giriyor. Aynı zamanda kalça ve göğüs ölçüleri genel olarak kum saatine göre benzemektedir. Bu vücut tipinde olan genç kızlar genellikle rahat kıyafet bulabilmektedir. Bütün gelinlik modelleri rahatlıkla uyar. Ancak fiziği ön plana çıkarmak için balık modeli tercih edilebilir.

Armut vücut tipi: Vücudun kalça kısmının diğer bölümlere göre daha geniş olduğu vücut tipidir. Bu vücuda sahip olan genç kızlar için genellikle A kesim modeller uygun olmaktadır.

Elma vücut tipi: Kalça düz ve bel kalın ise, bu vücut tipi sizindir. Bu vücuda sahip olan gelinler, bütün bakışları göğüs ve bacak bölgelerine çekebilirler. V yakalı ve dekolteli modeller bu vücut tipine çok yakışacak.

Dikdörtgen vücut tipi: Kalça dar, göğüs küçük ve geniş omuzlar bu vücut tipine giriyor. Bu adaylar genellikle düz kesim modellere yönelebilirler. Bu şekilde güzelliklerini ortaya çıkarabilecekler.

2-Gelinliğiniz Hazır mı Olacak? Özel mi Dikilecek?

Bu seçim için, düğün tarihiniz önemli. Eğer tarihinize çok fazla zaman kalmadıysa, hazır gelinliklere yönelmek daha mantıklı olacaktır. Vücudunuza uygun gelinlik bulmak için zamanınız varsa, dikim gelinliklere yönelebilirsiniz. Ancak dikim gelinliklerin maliyetli olduğunu belirtebiliriz.

3-Düğün Mekânınıza Göre Gelinlik Seçmelisiniz

Düğün mekânı, gelinlik seçimi konusunda son derece önemlidir. Düz bir gelinliği otel düğününde giyerseniz, istediğiniz türdeki etkiyi yakalamayabilirsiniz. Kır düğünü için uçuş uçuş bir gelinlik, düğün salonu için fiziğiniz müsaitse dantel ve balık türü gelinliklerden tercih edebilirsiniz.

4-Düğün Konsepti Gelinlik Seçimi İçin Son Derece Önemli

Konsepte uygun bir düğün gerçekleştirmek istiyorsanız, bütün detayları planlamanız gerekiyor. Yani gelinlik, damatlık, pasta vb.

Eğer düğününüz vintage konseptindeyse genellikle 20’lerin ruhuna hitap etmesi açısından zarif ve püsküllü gelinliklere yönelebilirsiniz. Elbette eldiven ve kafesli duvak olmazsa olmazlar arasında.

5-Mevsimi Atlamamak Lazım

Düğünü hangi mevsimde yapacağınız, mevsim de ise hangi ayı tercih edeceğiniz son derece önemli. Eğer bahar ayını tercih edecekseniz efil efil etekli, çiçekli gipürleri olan bir gelinlik tercih edebilirsiniz.

Yaz mevsiminde düğün yapmak istiyorsanız, dekolteli ve tüllü gelinliklere yönelebilirsiniz.

Sonbahardaki düğünleriniz için genellikle dantelli detaylara yönelebilirsiniz. Kırık beyaz bu mevsim için son derece idealdir.

Kış aylarında düğününüzü yapıp, kış gelini olmak istiyorsanız, saten kumaşların olduğu, taşlarla süslemelerin yapıldığı gösterişli bir gelinlik tercih edebilirsiniz.

6-Son Olarak Damatla Uyumlu Olun

Eş adayının boyu ve fiziği gelinliğin seçimi noktasında son derece önemlidir. Eğer damat kısa ise, sizi uzun göstermeyen gelinlik modellerine yönelmeniz gerekiyor.