23MAR
Düğün Hikâyesi Çekimlerini Planlarken

Düğün Hikâyesi Çekimlerini Planlarken

Düğün Hikâyesi Çekimlerini Planlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son yılların gittikçe artan trendlerinin başında düğün hikâyesi geliyor! Günümüzde sadece anılarınızı fotoğraflamak yetmiyor. Gelecek yıllarda, o günkü duygularınızı aynı şekilde hissetmek için düğün hikâyesi çekimlerine ihtiyaç duyacaksınız. Yaşadığınız her anı, aynı şekilde hissetmek istemez misiniz?

Bütün detayları hatırlamanıza yardımcı olacak düğün hikâyeleri için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bu hikâyeler dikkatli bir şekilde planlanması gerekiyor.

Düğün Hikâyesi Nedir?

Düğün gününüzün başladığı andan itibaren gecenin sonuna kadar yaptığınız, yaşadığınız her anı kaydeden bir belgeseldir. Bu şekilde yeni hayatınızın ilk gününün belgeselini kendinizin planladığı şekilde çekebileceksiniz. Doğru bir düzenlemeden sonra 2-3 saatlik muhteşem bir klibiniz olacak!

Düğün Hikâyesinin Planlaması Hakkında

Düğün hikâyesi çektirmek isteyen genç çiftlere bu noktada bir iki teknik bilgi vermek son derece doğru olacak.

-İlk olarak düğün hikâyesi için konseptinizi belirlemeniz gerekiyor. Bunun için de doğru firma tercihinde bulunmalısınız.

-Çekiminizi iç mekânda gerçekleştirmek istiyorsanız, ışık seti kullanılması gerekiyor. Bu şekilde görsel estetik artacaktır.

-Çekiminiz için dış mekânları tercih edecekseniz, ışık için reflektör kullanılması gerekiyor.

-Çekimde ses kaydının kullanılmasını istiyorsanız, sesli kayıt kullanılması gerekiyor. Bunun içi sadece kamera üstü mikrofon kullanılmamalı. Aynı zamanda harici bir ses cihazının da kullanılması gerekiyor.

-Kamera için ise, günümüzdeki teknolojiye uygun olacak şekilde HD kaliteli kameralar tercih edilmelidir.

-Montaj aşaması burada son derece önemli. Tamamen hayal gücünüze göre hareket etmelisiniz. Bu noktada alt yazılar, özel animasyonlar, giriş jeneriği, 3D efekt gibi pek çok seçenekten yararlanabilirsiniz.

Filmin bütün çekimleri, kurgulanma aşaması bittikten sonra sıkılmadan izleyebileceğiniz ve sevdiklerinize izletebileceğiniz çok güzel bir hikâyeye dönüşmüş olacak.

Düğün Hikâyesinde Önemli Olan Noktalar

Düğün hikâyesi için, mutlaka profesyonel bir firma tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer, profesyonel bir firma tercih etmezseniz, hikâyenizi izlediğiniz zaman hayal kırıklığına uğrayabilir, üzülebilirsiniz. Çekim sırasında ekip sizi yönlendirecektir. Eğer kamera karşısında dik duruş sergilemezseniz, görüntülerde çok kötü bir görünüm sergileyeceksiniz. Otururken veya da ayakta şık ve dik bir görünüm sergilemek istiyorsanız, korseli bir gelinlik tercih edebilirsiniz. Damat adayları ise, hikâyelerde şık durmak istiyorsa, kuşak kullanabilirler. Bu şekilde görüntülerde sağlam bir duruş sergileyebilirler.

Işık Kontrolü Yapmayı Unutmayın

Düğün hikâyesi için, bir iki noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi durumda ortaya çıkan görüntüler ve hikâyeniz sizleri pek memnun etmeyecek. Çekim boyunca, ekip sizi uyarsa da siz yine de ışığın geldiği noktaya dikkat edin. Özel çekimler haricinde ışığı kendi bel hizanızdan ya da arkanızdan almamanız gerekiyor. Arkadan gelen ışık sizi siluet olarak gösterecek, yerden gelen ışık ise sizi kilolu gösterecektir. Bu noktada ışığı önden almaya dikkat etmelisiniz.

Kamerayı Unutarak Hareket Edin!

Kamerayı unutun! Özellikle düğün başladığı anda kameralara odaklanırsanız, bir nevi kameralara oynamış olacaksınız. Kamerayı bırakın ve eğlencenize, ana odaklanın. Düğünlerde kamerayı bir türlü unutmayı başaramıyorsanız, arkadaş ortamlarınızı fark ettiğiniz anda onlara içten bir gülümseme atabilirsiniz.

Kameramanlarla Dost Olmaya Çalışın

Neden mi? Bütün gün, sizin her anınızı görüntüleyecek olan kameramanlar, sizinle beraber her anınızda yanınızda olacak. Onları sadece çalışan dışında, topluluğun ve davetlilerinizin arasına kaynaştırmanız gerekiyor. Bu sayede herkes kameramanlara ısınacak ve ortada kameramanları olduğunu bile unutacak. Bu da hikâyenizde sahte gülümsemeler ve kameralara oynamamak anlamına geliyor!

Çekim Bittikten Sonra Ne Olacak?

Çekim bittikten sonra, ekibinizle beraber sürekli iletişim halinde olun. Fon müziği, film süresi, alt yazı ve seslendirme gibi noktaları belirginleştirerek, düğün hikâyenizi istediğiniz gibi düzenletin!