23MAR
Düğün Mekan Seçimi Yaparken

Düğün Mekan Seçimi Yaparken

Düğün Mekânı Seçimi Nasıl Yapılır?

Gelin ve damat adayları ilgilendiren konulardan bir tanesi de düğün mekânı seçimidir. Bu mekânın seçiminde sadece zaman değil, birçok faktör rol oynuyor. Doğru seçilmeyen mekânlar ne yazık ki, düğün zamanında genç çiftlerin güzel anlarını olumsuzluklarla bozabiliyor. Bu noktada genç çiftlerin doğru mekân tercihlerinde bulunmaları gerekiyor. Peki, düğün mekânı seçimi nasıl yapılır?

Düğün Mekânı Seçiminde Zamanın Önemi

Mekân sahipleri ve düğün organizasyonları için en fazla 1 yıl, en az ise 6 ay önceden anlaşılması gerekiyor. Peki, neden bu kadar önce anlaşmak gerekiyor? Eğer düğününüzü büyük şehirlerde yapmayı planlıyorsanız, ortalama her yıl yüz binlerce düğünün yapıldığını belirtmemiz gerekiyor. Bu düğünler için hafta sonu, bayramlar, tatiller vs. gibi konular sınırlandırma getirebiliyor.

Bütün bu noktalar göz önüne alındığında, düğün mekânı seçimi için biraz acele etmek doğru olacaktır.

Düğün Mekânı Seçimi İçin En Son Ne Zaman Olmalıdır?

Düğün mekânları ile anlaşmak için genel olarak belirtilen süre 6 aydır. Ancak bu süreyi kaçırdıysanız endişe etmeyin. Tarih yaklaştığında taleplere göre boş kalana tarihleri doldurmak isteyen olan mekân sahipleri, sezona göre fiyatları biraz daha kırıp, size öyle sunacaktır. Düğünün çok yoğun olarak yapılmadığı Nisan ve Ekim aylarını tercih edecekseniz eğer, sezon başı ve sezon sonu gibi pek çok indirimden faydalanmanız mümkün.

Bunun dışında düğün için rezervasyonu 1 yıl önceden yapmayı planlıyorsanız, fiyat açısından bu durum sizlere %30’luk bir avantaj sağlayacaktır.

Düğün Mekânı İçin Ayrılan Bütçe de Önemli

Düğün mekânı tercih edecek çiftler için en önemli konuların başında düğün mekânı geliyor. Bu noktada düğün bütçesi de büyük önem taşıyor. Her mekân farklı fiyatlarda. Örnek vermek gerekirse genel olarak bakıldığında kır düğünü, otel düğünlerine göre daha uygun gözükebilir. Ancak kır düğününde genellikle bütün hizmetler dışarıdan tedarik edilmektedir. Bu da maliyetler konusunda çiftlere büyük zorluklar çıkartabilir. Mekân seçimi konusunda bütçenizi ön planda tutmanız son derece önemli. Aynı zamanda bütün masraflara da dikkat etmenizi öneriyoruz.

Mekân Seçimindeki En Önemli Etkenler Nelerdir?

Düğün mekânı seçimi yaparken sadece maddi boyut önemli değil. Mekânı belirlerken davetli sayısı, düğünün hangi mevsimde yapılacağı (Buna bağlı olarak düğünün açık mı yoksa kapalı bir alanda mı olacağı) gibi noktalar da son derece önemli.

Eğer düğününüzü yağışların olabileceği sonbahar ve ilkbahar aylarında tercih etmek istiyorsanız, mutlaka kendiniz için alternatif bir mekân belirlemelisiniz. Aksi durumda en güzel gününüz kabusa dönüşebilir.

Düğün organizatörlerin, düğün mekânı konusunda altını çizdikleri bir nokta var. Onlardan biri de, misafirlerin mekâna kolay bir şekilde ulaşabilmesi. Fiyatların uygun olması açısından mekânı şehir dışından tercih edebilirsiniz. Ancak, ulaşım probleminden dolayı da bu sefer sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda içki konusunda da belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Limitsiz içki verecekseniz, bunu ne kadar süre yapacaksınız? Müzik konusunda mekânın bir sınırlaması var mı? Bütün bu noktalara kıyasla mekân seçiminin yapılması gerekiyor.

Kısacası Düğün Mekânı Seçimini Yaparken

Düğün mekânı seçimi konusu noktasında, görüldüğü üzere pek çok detay var. Önemli olan ideal zamanı bulmak. Bunun için de düğün öncesinde ilk 1 yılla 6 ay arasında, mekân seçimini tamamlamak gerekiyor. Bunu yaparken de özellikler davetli sayısı, zaman, mevsim, hava durumu, müzik, konum, içki ve fiyat gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekiyor. Mekânla bütün bu ince detayları konuşarak netleştirmek son derece önemli. Aksi durumda belirtilmeyen noktalarda anlaşmazlık çıkabilir.